19 χρόνια από το επικό 3-3 στο Ολυμπιακός – Ρεαλ

Το ημερολόγιο έγραφε 15 Σεπτεμβρίου του 1999 όταν μια παλιοπαρέα με δυο star έκανε την εμφάνισή της στο κατάμεστο ΟΑΚΑ από 70000 θεατές για να αντιμετωπίσει την πανίσχυρη «Βασίλισσα» των Ρομπέρτο Κάρλος, Ρεδόνδο, ΜακΜάναμαν, Ραούλ και Μοριέντες.

19 χρόνια μετά… παραμένει μια από τις πιο μυθικές ευρωπαϊκές βραδιές στην ιστορία του Ολυμπιακού.

Στο 3-2 κάποιοι φώναξαν: Σεισμός! Ήταν η έκρηξη του κόσμου που χόρεψε το ΟΑΚΑ!

To story:

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 11′ με κεφαλιά του Ζιοβάνι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ζάχοβιτς. Στο 24′, ο Σάβιο με κεφαλιά σε σέντρα του ΜακΜάναμαν έφερε το ματς στα ίσια, για να γίνει το 1-2 με εκτέλεση φάουλ του Ρομπέρτο Κάρλος στο 32′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με το δεύτερο γκολ του Ζιοβάνι (64′), ενώ τρία λεπτά μετά, ο Ζάχοβιτς έφερε τούμπα το ματς με απίθανο γκολ, όταν κατέβασε υπέροχα την μπάλα, γύρισε το κορμί του και με αριστερό σουτ έκανε το 3-2.

Στο 76′ η Ρεάλ είχε δοκάρι, όμως η ισοφάριση ήρθε με κοντινή προσπάθεια του Ραούλ, ο οποίος έκανε το 3-3 το οποίο έμελλε να μείνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Ντούσαν Μπάγιεβιτς): Eλευθερόπουλος, Καραταϊδης, Αμανατίδης, Μαυρογενίδης, Ανατολάκης, Πουρσανίδης, Γιαννακόπουλος, Τζόρτζεβιτς, Ζιοβάνι, Οφορίκουε, Ζάχοβιτς (45′ Αμπονσά, 55′ Γκόκιτς, 85′ Νινιάδης)

Ρεάλ Μαδρίτης (Τζον Μπέντζαμιν Τόσακ): Κασίγιας, Σαλγκάδο, Ρομπέρτο Κάρλος, Ιέρο (60′ Ελγκέρα), Σέζαρ, Ρεδόνδο (73′ Γκούτι), Γκέρεμι, Σάβιο, ΜακΜάναμαν, Ραούλ, Μοριέντες (54′ Ανελκά).