Κρίσταλ Πάλας – Άρσεναλ 2-2 με κορυφαίο τον Λούκα Μιλιβόγεβιτς (vid)

Με δύο γκολ από το σημείο του πέναλτι, ο Λούκα Μιλιβόγεβιτς σταμάτησε το εκπληκτικό νικηφόρο σερί της Άρσεναλ, που σκόνταψε στο Σέλχαρστ Πάρκ απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας (2-2).

Στο 16′ ο Τάουνσεντ έβγαλε τον Ζάχα αλλά είδε την προσπάθειά του να αποκρούει ο Λένο και να πηγαίνει στο δοκάρι και στο 17′ ο αριστεροπόδαρος Άγγλος έχασε απίστευτη ευκαιρία στην κόντρα. Τελικά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 44′ όταν ο Μουστάφι ανέτρεψε τον Κουγιατέ και ο Μιλιβόγιεβιτς βρήκε στόχο από τα 11 βήματα (1-0). Μέσα σε λίγα λεπτά στην επανάληψη οι Gunners όμως γύρισαν το ματς. Στο 52′ με τηλεκατευθυνόμενο φάουλ δοκάρι-και-μέσα από πλάγια ο Τσάκα έκανε το 1-1 και στο 56′ σε μια φάση που ο Λακαζέτ μάλλον βρήκε την μπάλα με το χέρι ύστερα από κόρνερ, ο Ομπαμεγιάνγκ σκόραρε από κοντά για το 1-2. Η Πάλας αντέδρασε παρά το σοκ, στο 64′ είχε δοκάρι με τον Μαξ Μάιερ από κοντά, αλλά στο 83′ χτύπησε ξανά από τη βούλα. Ο Τσάκα ‘έφαγε’ τις ντρίμπλες του Ζαχά και τον έριξε μέσα στην περιοχή και ο Μιλιβόγιεβιτς νίκησε και πάλι τον Λένο διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Κρίσταλ Πάλας (Ρόι Χόντγκσον): Χένεσι, Σακό, Τόμκινς, Φαν Ανχολτ, Γουάν-Μπισάκα, ΜακΑρθουρ (61′ Μάιερ), Κουγιατέ (88′ Πάντσεον), Τάουνσεντ, Μιλιβόγιεβιτς, Τζόρνταν Αγιού (64′ Σόρλορθ), Ζαχά.

Αρσεναλ (Ουνάι Εμερι): Λένο, Μουστάφι, Μπεγιερίν (46′ Λιχτστάινερ), Χόλντινγκ, Οζίλ (68′ Γουέλμπεκ), Τσάκα, Ιβόμπι, Τορέιρα, Γκουεντουζί, Ομπαμεγιάνγκ (78′ Ράμσεϊ), Λακαζέτ.

Απαράμιλλη τρέλα, τεράστιος αρχηγός! Μόνο Λούκα Μιλιβόγεβιτς…