Ο Παναθηναικός κατέκτησε το Λιγκ Καπ – Αυτός είναι ο πρώτος τίτλος για τους Πράσινους μετά το 2010!

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Ολυμπιακός με έναν συγκλονιστικό Κουμεντάκη πήρε τα επόμενα τρία και έστειλε το ματς στο χρυσό σετ, το οποίο τελικά κατέληξε στους πράσινους που κατέκτησαν το Λιγκ Καπ.

Σε έναν τελικό διαφήμιση του βόλεϊ, ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από τον Ολυμπιακό, κατάφερε να πάρει τον τίτλο. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 2-0 σετ, ο Ολυμπιακός επέστρεψε και νίκησε 3-2 στο ματς, ωστόσο, παίχτηκε χρυσό σετ αφού οι Πράσινοι είχαν νικήσει με το ίδιο σκορ στο «Μελίνα Μερκούρη» στου Ρέντη.

Στο έξτρα σετ… έσπασαν καρδιές. Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 2-5, αλλά ο Παναθηναϊκός με επί μέρους 6-1 χάρη στα σερβίς του Πανταλέοντα προηγήθηκε με 8-6. Με δύο πόντους από τον Κουμεντάκη  έγινε το 8-8, με τους πράσινους να ξεφεύγουν ξανά με δύο πόντους (10-8) και στη συνέχεια με 12-9 με έναν άσο του Τσάτσιτς.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο με δύο δύσκολες επιθέσεις από τους Κουμεντάκη και Χουσάι και με επίθεση άουτ του Στάροβιτς έκανε το 13-13. Ο Τσάτσιτς με δύο επιθέσεις από τα τρία μέτρα έδωσε το τρόπαιο στον Παναθηναϊκό.

Τελικά ο Παναθηναϊκός, κατέκτησε τον πρώτο τίτλο του στο βόλεϊ μετά από 10 χρόνια.