Τσέλσι – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (4-3 πεν.) (Highlighs)

Μετά από ένα ακόμα… επεισοδιακό παιχνίδι μεταξύ τους, Τσέλσι και Άιντραχτ Φρανκφούρτης ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στο «Στάμφορντ Μπριτζ», στη ρεβάνς του 1-1 του πρώτου αγώνα, για τα ημιτελικά του φετινού Europa League.

Οι Λονδρέζοι πήραν το προβάδισμα με το τέρμα του Λόφτους-Τσικ, στο 28’, αλλά ο Γιόβιτς με το 10ο γκολ του στη διοργάνωση με τη φανέλα της γερμανικής ομάδας, στο 49ο λεπτό, οδήγησε το ματς αρχικά στην παράταση και κατόπιν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι…

Εκεί όπου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέπα, ο οποίος απέκρουε δύο διαδοχικές εκτελέσεις των Χίντεργκερ και Πασιένσια, η Τσέλσι επικράτησε με 4-3 για να πάρει αυτή το «εισιτήριο» για το Αζερμπαϊτζάν!

Ο μεγάλος τελικός με αντίπαλο την Άρσεναλ θα διεξαχθεί στο Μπακού, στις 29 Μαϊου, στις 10 το βράδυ.

Ενδεκάδες:

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Λουίζ, Κρίστενσεν (Ζαπακόστα  73′), Έμερσον Κόβασιτς, Ζορζίνιο, Λόφτους-Τσικ (Μπάρκλεϊ 86′), Αζάρ, Γουίλιαν (Πέδρο 62′), Ζιρού (Ιγκουαϊν 96′)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Ντα Κόστα, Άμπραχαμ, Χίντερεγκερ (Πασιένσια 118′), Φαλέτ, Χασέμπε, Ρόντε (Ντε Γκουζμάν 70′), Ρέμπιτς (Αλέρ 92′), Γκασίνοβιτς, Κόστιτς, Γιόβιτς