Σαν σήμερα πριν από 22 χρόνια ο ΠΑΟΚ έγραψε ιστορία αποκλείοντας την Άρσεναλ (pics+vids)

Σαν σήμερα πριν από 22 χρόνια ο ΠΑΟΚ έγραψε ιστορία αποκλείοντας την Αρσεναλ και το 2future4u θυμάται το ένδοξο βράδυ στο Χάιμπουρι!

Ήταν το 87 λεπτό του αγώνα Αρσέναλ – ΠΑΟΚ στις 30 Σεπτεμβρίου 1997,  όταν ο Ζήσης Βρύζας ισοφάριζε την αγγλική ομάδα και έδινε την ιστορική πρόκριση στην ομάδα του «δικεφάλου του Βορρά», με προπονητή τον Αγγελο Αναστασιάδη. Ένα γκολ που θα μείνει αξέχαστο στη μνήμη των οπαδών του ΠΑΟΚ., καθώς γράφτηκε μία από τις πιο «χρυσές» σελίδες στην ιστορία του συλλόγου.

Η αναπαράσταση της ομιλίας Αναστασιάση πριν το ΠΑΟΚ-Άρσεναλ

Η αρχή της επικής πρόκρισης έγινε 14 μέρες πριν, όταν στην «καυτή» Τούμπα Κώστας Φρατζέσκος πέτυχε το γκολ στο 61ο λεπτό  που έκρινε τη συνάντηση, 1-0 ο ΠΑΟΚ την Αρσεναλ.

Το γκολ του Φραντζέσκου στο 1:13:30 (Oλόκληρος ο αγώνας από την ΕΡΤ3)

Η ρεβάνς ξεκίνησε άσχημα καθώς ο Ντένις Μπέργκαμ άνοιξε το σκορ στο 22ο’ λεπτό. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και από εκεί και πέρα άρχισε η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ που καρποφόρησε τρία λεπτά πριν από τη λήξη, όταν ο Βρύζας πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έναν απίστευτο ελιγμό, πέτυχε το πιο όμορφο γκολ της καριέρας του.

Την επόμενη ημέρα η Sun του Λονδίνου θα έχει σε τεράστιο ιστορικό… τίτλο τον αποκλεισμό της Αρσεναλ από τον ΠΑΟΚ με μόλις τρεις λέξεις στον τίτλο τους:«Zisis, the end»!

img_20170927_100534

Οι πανηγυρισμοί στο αεροπλάνο

Δείτε ξανά ολόκληρο τον αγώνα Άρσεναλ – ΠΑΟΚ σε περιγραφή Χρήστου Σωτηρακόπουλου

Οι συνθέσεις:

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Σίμαν, Ντίξον, Γουίντερμπερν, Βιεϊρά, Μπουλντ (87′ Ανελκά), Άνταμς, Ράιτ, Μπέργκαμπ, Όφερμαρς (74′ Πλατ), Πάρλουρ, Πετί

ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Μιχόπουλος, Ολιβάρες, Τασιόπουλος, Κολομπούρδας (80′ Καπετανόπουλος), Ζαφειρίου (32′ Σιδηρόπουλος), Ζαγοράκης, Φρατζέσκος (88’Ζουμπούλης), Βρύζας, Τουρσουνίδης, Νάγκμπε, Βελλής