Mένουμε σπίτι, λιώνουμε με 5 κορυφαία ματς στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου

“Μένουμε σπίτι” είναι το σύνθημα της καμπάνιας του υπουργείο Υγείας στην προσπάθεια που κάνει για να αντιμετωπιστεί ο κορονοϊός και τι πιο κατάλληλη στιγμή από ένα αφιέρωμα στα κορυφαία ματς στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Εγώ διάλεξα 5 ματς, εσύ γράψε τα δικά σου αγαπημένα στα σχόλια.

1. Γερμανία – Ιταλία 0-2 παρ. (2006)

Η Ιταλία νίκησε 2-0 τη Γερμανία στην παράταση και προκρίθηκε στον τελικό του Μουντιάλ μένοντας αήττητη από τη μεγάλη της αντίπαλο σε αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο Γκρόσο στο 119’ και ο Ντελ Πιέρο στο 120′ πέτυχαν τα χρυσά γκολ της «Σκουάντρα Ατζούρα» και δικαίωσαν τον Μαρσέλο Λίπι για το ρίσκο που πήρε.

Κάθε φορά που βλέπω αυτό το βίντεο χύνω… δάκρυα χαράς.

2. Γερμανία – Γαλλία 3-3 παρ. (1982)

Ήταν το 1982, στο Παγκόσμιο Κύπελλο που διοργάνωσε η Ισπανία. Γαλλία και Γερμανία συναντήθηκαν στα ημιτελικά. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν νωρίς με τον Λιτμπάρσκι όμως ο Πλατινί ισοφάρισε άμεσα με πέναλτι.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου οι «τρικολόρ» πήραν αέρα δύο τερμάτων με τα γκολ των Τρεζόρ και Ζιρές. Πάνω που πίστευαν ότι θα έπαιρναν και την πρόκριση, η Γερμανία με γκολ του Ρουμενίγκε και του Φίσερ στο 102′ και 108′ αντίστοιχα, κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν και να οδηγήσουν την αναμέτρηση στα πέναλτι, παίρνοντας τελικά και την πρόκριση με σκορ 5-4.

Το πόσο σημαντικό ήταν το ματς του 1982 αποτυπώνεται σε μια έρευνα που έκαναν Ισπανοί επιστήμονες. Το «Γαλλία-Γερμανία» στη Σεβίλλη θεωρείται ως ένα από τα 10 κορυφαία γεγονότα που έχει να προσφέρει η Ανδαλουσία στην παγκόσμια ιστορία!

Πραγματική ΜΑΤΣΑΡΑ !

3. Ιταλία – Δ. Γερμανία 4-3 (1970)

Στο Μουντιάλ του Μεξικού, αν και η Βραζιλία του Πελέ ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια το 1970, ο ημιτελικός ανάμεσα σε Ιταλία- Δυτική Γερμανία ήταν ο πιο δραματικός και συγκλονιστικός αγώνας της διοργάνωσης. Δεν υπάρχει αμφιβολία, ότι δίκαια μέχρι και σήμερα χαρακτηρίζεται ως ο «αγώνας του αιώνα».

Ο ημιτελικός ξεκίνησε ιδανικά για την Ιταλία που προηγήθηκε μόλις στο 8′ με τον Μπονισένια. Με το προβάδισμα στο σκορ η «σκουάντρα ατζούρα» έδωσε χώρο στους Γερμανούς που έχασαν ευκαιρίες αλλά δεν μπορούσαν να ισοφαρίσουν. Ο Φραντς Μπεκενμπάουερ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα έπαιξε με δεμένο το χέρι λόγω τραυματισμού, αρνούμενος να γίνει αλλαγή. Η τύχη ευνόησε τους Γερμανούς στο τελευταίο λεπτό του αγώνα όταν ισοφάρισαν με τον Σνέλινγκερ. Το 1-1 έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί, έγιναν μυθικά πράγματα, τα γκολ έπεφταν βροχή, η πρόκριση άλλαξε τρεις φορές χέρια και στο τέλος η Ιταλία έφτασε στη νίκη με γκολ του Ριβέρα στο 111’, τη στιγμή που η Γερμανία είχε ισοφαρίσει στο 110’!

4. Aγγλία – Αργεντινή 2-2 (1998)

Οι αγώνες μεταξύ Αγγλίας και Αργεντινής έχουν πάντα ιδιαίτερο ενδιαφέρον, όχι μόνο επειδή πρόκειται για δύο παραδοσιακές ποδοσφαιρικές δυνάμεις, αλλά και λόγω των επεισοδιακών σχέσεων μεταξύ των δύο λαών.

Το 1998, στη Γαλλία, τέθηκαν και πάλι αντιμέτωπες και συγκεκριμένα στη φάση των «16». Εκεί, οι Άγγλοι έμειναν με 10 παίκτες από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, λόγω αποβολής του Ντέιβιντ Μπέκαμ για εκτός φάσης χτύπημα στον Ντιέγκο Σιμεόνε, όμως άντεξαν την πίεση της Μπιανκοσελέστε και οδήγησαν το παιχνίδι στα πέναλτι, όπου και τελικά ηττήθηκαν με 4-3 και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια.

5. Βραζιλία – Ιταλία 2-3 (1982)

Η σελεσάο και η σκουάντρα ατζούρα κλήθηκαν να αναμετρηθούν κάποιοι θα έλεγαν σε έναν πρόωρο τελικό και κάποιοι άλλοι σε έναν από τους σπουδαιότερους αγώνες, όλων των εποχών. Εκεί η Ιταλία έκανε το δικό της θαύμα με πρώτο βιολί τον Πάολο Ρόσι, ο οποίος με χατ-τρικ διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Έτσι η Ιταλία πήγε στους τέσσερις έχοντας κερδίσει όχι μία αλλά δυο παγκόσμιες πρωταθλήτριες.

ΑΧΑΣΤΟ: Mένουμε σπίτι, λιώνουμε με 11 ποδοσφαιρικές ταινιάρες!